You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polish-goods.pl/includes/menu.inc).

Co to jest druk na płótnie i w jaki sposób się różni od pozostałych sposobów wydruku? Jak to właściwie się prezentuje?

on Sep 6, 2021
Drukować jesteśmy w stanie na wielu materiałach, również na płótnie. Wiele osób jednak ma tą samą wątpliwość, czyli jak prezentuje się to płótno? Samo bowiem określenie „płótno” nic nam jeszcze nie definiuje, warto więc bliżej sprawdzić to zagadnienie.

salon
Source: pixabay
Płótno do druku techniką cyfrową przypomina tradycyjny materiał malarski. Tworzy go splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz pozwalających na zadruk. Można wyróżnić 3 najważniejsze typy płótna. Pierwszym z nich jest płótno poliestrowe, jakie najczęściej stosujemy do druku fototapet. Kolejnym rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę niższa klasa, najczęściej używane do footoobrazów. Następnym natomiast rodzajem będzie płótno bawełniane, najlepsze do druku obrazów.

Płótno może być różne pod kątem grubości i widocznością splotu. Dzieje się tak przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Istotnym czynnikiem jest tutaj także gramatura, ponieważ najlepsze do druku są płótna o małej wadze 340g/m2. Co w momencie, jak jest mniejsza gramatura? Takie płótno może się po prostu wyciągać lub pękać w trakcie naciągania na blejtramę. Dosyć różna jest też kolorystyka płótna z uwagi na różnorodne poziomy wybielania, poziom waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Przedstawiany artykuł omawia bardzo interesujące sprawy - jeżeli chcesz przeczytać podobny materiał, zobacz śmiało to opracowanie (https://mti-furninova.pl/oferta/lozka).

Stylowe wnętrze
Author: Emily May
Source: http://www.flickr.com
Inną wątpliwością, jaka się pojawia przy okazji wydruków na płótnie jest kwestia wyglądu takiego druku. A tak naprawdę, czy takie zdjęcie prezentuje się jak prawdziwy obraz? Na pewno nie, gdyż wydruki na płótnie to coś pomiędzy plakatem i drukiem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Choć podłoże odznacza się cechami obrazu, to jednak zadruk nie umożliwia na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli oryginalnej tekstury, którą znamy z malarstwa.

Atutem natomiast takich obrazów jest na pewno szeroka barwna paleta, to że jesteśmy w stanie odwzorować szczegół, a też co ważne, powtarzalność następnych egzemplarzy. Taki druk na płótnie umożliwia również na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu następnych elementów standardowymi technikami. W tym sensie wydruk na płótnie z jednej strony może być gotowym produktem, lecz również punktem wyjścia dla następnych artystycznych działań i eksperymentów.

Ile kosztuje taki druk?

Najlepiej poszukać takich informacji w internecie wpisując frazę drukarnia cennik. Dzięki temu możemy dokładnie się zorientować, ile taki druk będzie nas kosztować i rozplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.