You are here

Co jest niezbędne do efektywnego lokowania swoich funduszy?

on Nov 15, 2018
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy też posiadasz talent do inwestowania własnych pieniędzy, mógłbyś wypróbować swoje siły w FIO. Jest to stosunkowo bezpieczny sposób, jednak zależnie od typu konkretnego budżetu trzeba liczyć się ze stratą zainwestowanej kwoty.


Istnieją cztery różne typy FIO: finansowy, obligacji oraz hybrydowy czy też wreszcie akcji.
obliczenia
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com


Charakteryzują się one różną stopą niebezpieczeństwa, jednak dla przykładu fundusze pieniężne są stosunkowo bezpieczne. Niestety przynoszą także stosunkowo niską stopę zwrotu. Można to rozpoznać przeglądając notowania poszczególnych funduszy. Obejmują one przedział nawet paru poprzednich lat. Te obligacji oferują podobne bezpieczeństwo co zwyczajne lokaty. Trochę bardziej niebezpieczne są inne dwa rodzaje, zatem inwestując w nie należy posiadać większe doświadczenie i należy być w większym stopniu aktywnym inwestorem. W przypadku funduszy inwestycyjnych żaden zysk nie jest gwarantowany, szczególnie, jeżeli zdecydujemy się na fundusze akcji. Te jednak posiadają największe oprocentowanie (nawet rzędu kilku dziesiątek procent), więc motywacja do pogłębienia wiedzy z ekonomii jest niezwykle duża. Dodatkową zaletą FIO jest to, że istnieje możliwość kupna jednostek uczestnictwa wprost ze swojego wirtualnego konta bankowego.


ewidencja
Author: Jean-Sebastien Roy
Source: Ogród pełen cienia


W analogiczny, przy czym trochę bardziej zagmatwany sposób można by inwestować również na GPW. Tutaj jednak obligatoryjna jest dogłębna wiedza związana z ekonomią. Z drugiej strony tu także istnieją notowania, które tyczą się poszczególnych firm. Giełda w Warszawie jest czynna od godziny 9 do 17.
W praktyce jednak funkcjonuje pół godzinna faza przed samym rozpoczęciem notowań i parę minut po ich zakończeniu na tak zwaną dogrywkę. Największa aktywność inwestorów ma miejsce w ciągu pierwszych dwóch godzin notowań i pod sam ich finał.