You are here

Jak wykreować ciekawe wnętrze, czyli zabawa kontrastem

on Nov 15, 2018
Tym, co wpływa na klimat wnętrz i nasze samopoczucie w jego otoczeniu, jest harmonijna przestrzeń. Znaczna część osób projektujących wygląd swojego lokum szuka jej w systematycznych formach, monochromatycznej kolorystyce i jednolitych wykończeniach. Czy czy aby na pewno słusznie? Jak się jednak okazuje również kompozycja zbudowana na kontrastach może tworzyć komfortową strefę, w której odszukamy upragniony spokój, a równocześnie odkryjemy sposób na aranżacyjną nudę.

mieszkanie
Source: pixabay.com
Stonowane stylizacje kojarzymy z pomieszczeniami zapewniającymi domownikom należytą równowagę. Złagodzony wystrój może stanowić źródło wyciszenia. Kiedy jednak zależy nam na ożywieniu jednostajnego wyrazu naszego dom, jedną z metod bardzo często proponowaną przez profesjonalnych dekoratorów jest wprowadzenie do wnętrza kontrastu. To znakomite rozwiązanie dla osób odważnych, lubiących awangardowe stylizacje. Gdy jednak boimy się zestawień takich jak na przykład zieleń i czerwień, udanym kontrastującym, lecz i bezpiecznym duetem jest biel i czerń.

Umiejętne zestawianie przeciwieństw wymaga nie lada wyczucia estetycznego. Kiedy sami nie czujemy się na siłach, aby zabrać się za taką kreację, wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę online hasła takie jak: “aranżacje wnętrz Katowice” bądź “projekty wnętrz Katowice”, i poszukać inspiracji wnętrzarskich czy firmy, która wprowadzi do wymarzonego wnętrza prawo kontrastu (to jest rewelacyjny przykład). Jak głosi przysłowie, przeciwieństwa się przyciągają. To co inne, nieoczywiste, często budzi ciekawość.

aranżacja mieszkania
Author: Karl Baron
Source: http://www.flickr.com
Podobna zasada obowiązuje w wykańczaniu naszego mieszkania. Za pomocą kontrastów można stworzyć przestrzeń nieoczywistą, lecz zbudowaną z symbiotycznego połączenia pozornie zupełnie nieprzystawalnych cech. Analizując wyniki wyszukiwania pod wskazanymi wcześniej hasłami: “aranżacje wnętrz Katowice” oraz “projekty wnętrz Katowice” przekonamy się, że kontrastujące tony to jeden z najbardziej cenionych zabiegów stosowanych we wnętrzach (specjaliści godni polecenia). I taka właśnie przestrzeń przyciąga bardziej aniżeli oczywiste stylizacje. Ale wbrew pozorom, w wyniku kontrastów może powstać przemyślana oraz spójna aranżacja.