You are here

Jakie wybrać biuro rachunkowe?

on Nov 15, 2018
Złożoność zagadnień podatkowych powoduje, iż dużo biznesmenów zleca prowadzenie rachunkowości zajmującym się tym przedsiębiorstwom. Co wziąć pod uwagę wybierając takie biuro?
kwota
Author: HazteOir.org
Source: http://www.flickr.com


Tradycyjnie rozumiana księgowość, to prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych, na przykład podatkowej księgi przychodów oraz rozchodów a także archiwizowanie potrzebnych dokumentów. Taka dokumentacja musi być składowana do chwili przedawnienia się zobowiązań w stosunku do urzędu skarbowego (to znaczy przez kolejne 5 lat podatkowych). Jednak w rzeczywistości, usługi biur księgowych częstokroć wykraczają poza sferę w tradycyjny sposób rozumianej księgowości. Nacisk konkurencji rynkowej powoduje, że w propozycji takich przedsiębiorstw coraz to częściej pojawiają się następujące pozycje: duży obszar doradztwa (zakładanie firmy, optymalizacja kosztów, wybór formy opodatkowania). Jeśli chodzi o Olsztyn biuro rachunkowe ma ono w swej ofercie również reprezentowanie zleceniodawcy w postępowaniach skarbowych, poprawianie omyłek, jakie zostały popełnione przez inne biura albo samodzielnie rozliczającego się klienta, etc.


olsztyn biuro rachunkowe
Author: The Forests Dialogue
Source: http://www.flickr.com


Po wyłonieniu biura rachunkowego, trzeba spisać umowę o świadczenie usług księgowych jak też parafować odpowiednie pełnomocnictwa, jakie upoważnią biuro np. do składania deklaracji w imieniu przedsiębiorcy albo reprezentowania go przed różnego typu urzędami.
Zazwyczaj na przedsiębiorcy ciąży konieczność powiadomienia urzędów o tym kto odpowiedzialny jest za jego księgowość oraz gdzie jest archiwizowana dokumentacja. Te dane muszą znaleźć się we wniosku CEIDG-1. Niektóre biura księgowe dopełniają jednakże tej czynności za klienta na podstawie stosownego upoważnienia.