You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polish-goods.pl/includes/menu.inc).

Oświetlenie do mieszkania i domu

on Feb 27, 2021
Producenci wielu towarów wykształcili w nas poczucie tego, że trendy ulegają zmianie i raz na jakiś czas powinniśmy wymienić naszą garderobę, buty czy szaliki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób przychodzą i odchodzą pewne trendy w wykańczaniu pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak zauważalna, jak w przypadku garderoby czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo często jak telewizor? Jak dobrze dobrać lampy do domu?


Główne wytyczne doboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń

Bez względu na to, czy chcemy wybrać lampy wiszące (Apd market) do sypialni, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy nowoczesne do kuchni powinniśmy mieć świadomość, że lampy mają zagwarantować zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pokoju, jak również nadać mu odpowiedni nastrój.
żyrandol
Author: Kes Lighting
Source: http://www.flickr.com
Znaczy to między innymi, że niesamowite wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w pokoju dziennym być może powinniśmy uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby dobrze oświetlić także rogi pokoju i umożliwić bezproblemowe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych pracach (robótki ręczne, klejenie modeli, naprawa niewielkich przedmiotów etc.), kiedy wymagamy bardzo mocnego światła. Tymczasem, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, by w jego projekcie dodano klimatyczne lampki nocne, choć ze względów na ich funkcjonalność (porządkowanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z jasną żarówką to również dobry pomysł. Inną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą dawać możliwość wkręcenia żarówek o niskiej energochłonności, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie odejdą ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, kinkiety i inne w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą w nim wyglądały świetnie. Natomiast w minimalistycznym wystroju lepiej prawdopodobnie sprawdzą się lampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie kilku stylów i nie boimy się kontrowersji.

Czy szukając lampy do mieszkania powinniśmy zatem iść za modą?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest raczej trudna, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Jeżeli finanse to nie problem, możemy pozwolić sobie na pofolgowanie własnym pragnieniom i zdecydowane się na na najmodniejsze kolory, również, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do innych pomieszczeń w mieszkaniu.

Jeżeli przedstawiany temat Cię zainteresował, sprawdź szybko ten świetny link (http://wphw.pl/biurka-skandynawskie) - przeczytasz w tym miejscu mnóstwo użytecznych informacji.

I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy podłogowe, żyrandole i lampy wiszące, a konkretnie ich abażury.
lampa kryształowa
Author: Lynn Ceteras Huerta
Source: http://www.flickr.com
Nowe dziesięciolecie otwiera odejście od kontrastowych barw, więc na salony powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Dobrze jednak pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy stojące czy kinkiety w tych odcieniach mogą być interesującym i modnym dodatkiem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach zimnych, jak błękit lub stal.

Jeśli po przeanalizowaniu opisywanego zagadnienia, będziesz mieć chęć na więcej danych, to kliknij i zobacz, jakiego rodzaju porządne informacje (http://www.reklamywiktor.pl/oferta/witryny-i-banery-reklamowe.html) zawiera ten tekst.

Jednak podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w takim samym stopniu co od ilości pieniędzy warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W budynku z niskim sufitem niejednokrotnie lepsze są plafony, ponieważ np. lampy wiszące mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, warto też zdecydować się na lampy umożliwiające regulowanie kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części wstawiona przykładowo nad stołem. Efektywnie umieszczone lampy w kryształowej oprawie jeszcze w połączeniu z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło naturalne i rozpraszać je po reszcie pomieszczenia, oświetlając refleksami nawet wyjątkowo ponure kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.


Klasyczne i nowoczesne oświetlenie a współczesna technika

Chociaż zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku technologii komputerowej, również i na tym polu widać widoczne modyfikacje. Jest to związane przede wszystkim z możliwościami które dają żarówki LED, które prezentują zauważalnie większą oszczędność prądu i z tego powodu różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze lepiej złączone z resztą dekoracji pokoju. Podobne nowości zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku znacznie lepsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest natomiast taka, że aktualnie oświetlenie na lata zapewnią nam jedynie lampy () porządnych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i dobrą jakość opraw oświetleniowych.