You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/polish-goods.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób skutecznie zarządzać domowym budżetem

on Nov 15, 2018
Bez względu od finansowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, powinniśmy rozSądnie planować i kontrolować swe wydatki. W jaki sposób możemy racjonalnie zarządzać naszym budżetem domowym? Oto parę wskazówek.
rynek
Author: Diego Cupolo
Source: http://www.flickr.com


Załóż zeszyt albo plik z arkuszem kalkulacyjnym, w jakim notować będziesz wszelkie swoje wydatki. Spisuj wszystkie pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów. Na koniec miesiąca poświęć chwilkę po czym sprawdź swą listę. Możesz być zaszokowany, albowiem okaże się, że systematycznie wydajesz niewielkie pieniążki na rzeczy, jakich absolutnie nie potrzebujesz. Dzięki wyeliminowaniu takich wydatków możemy zaoszczędzić w ciągu miesiąca (nie mówiąc już o skali całego roku) całkiem pokaźne sumy.


Stałym kosztem domowego gospodarstwa są wszelakie wydatki, które z różnych względów jesteś zmuszony ponosić. Są nimi przykładowo: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki opłacać musimy, rachunki za telefon czy ogrzewanie. Kosztem stałym z pewnością będzie też żywność – dobrze byłoby ocenić koszta dań spożywanych w domku a także jedzenia „na mieście”. Jeżeli posiadasz samochód, spróbuj obliczyć koszt wypalanego paliwa w przeliczeniu na dany miesiąc a także zastanów się, czy będzie to w twym przypadku stały koszt, czy też zmienny. Szacunek kosztów stałych umożliwi zdefiniowanie rezerwy gotówki, jaką można zaoszczędzić każdego miesiąca oraz poświęcić na dowolny cel.
Zastanów się dobrze nad kartką , z czego możemy zrezygnować bądź na co wydajesz najwięcej pieniędzy – najłatwiej jest rozpocząć od pozycji, które pojawiają się często jak też bez których możesz spokojnie funkcjonować. Przykładem przemyślanej optymalizacji jest ograniczenie liczby kaw, jakie w przeciągu miesiąca kupujesz w drodze do pracy.